افزایش سرعت رشد مو
چگونه رشد مو را افزایش دهیم؟
می 26, 2020
انواع شانه های موی سر
انواع مختلف شانه های آرایشگری کدامند؟
می 28, 2020

شناخت پوست صورت : پوست صورت چرب، مختلط و خشک

جنس پوست صورت

جنس پوست صورت در ظاهر شما تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. در واقع این مورد علاوه بر تاثیر بر چهره می تواند در بسیاری از تصمیم های شما در زمان خرید محصولات آرایی و بهداشتی تاثیر بگذارد. به طور کلی می توان گفت که هر یک از افراد و انسان ها را می تواند در دسته افرادی با پوست صورت معمولی، چرب، خشک و یا دارای پوست مختلط جای داد.

اینکه شما چه نوع پوستی داشته باشید، به عوامل مختلفی وابسته است. اما به طور کلی می توان گفت که جنس پوست صورت، از یکی از موارد زیر نشات می گیرد:

  • ژنتیک
  • عوامل داخلی و خارجی

در واقع علاوه بر ژنتیک، مواردی همچون بیماری ها، تغذیه، سبک زندگی و موارد بسیار دیگر می تواند بر وضعیت پوست صورت شما تاثیر بگذارد. شناخت نسبی در مورد این موارد می تواند برای افراد شرکت کننده در دوره آموزش آرایشگری مردانه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد.

انواع نوع و تیپ پوست در صورت انسان ها

همانزو که پیشتر گفته شد، صورت شما به واسطه عوامل مختلفی می تواند یکی از انواع پوست زیر را داشته باشد، که بسته به شرایط مختلف می تواند تغییر نیز بکند:

  • پوست صورت معمولی
  • پوست صورت خشک
  • پوست صورت چرب
  • پوست صورت مختلط

پوست معمولی

پوست متعادل که از آن با عنوان پوست معمولی یا معتدل نیز یاد می شود، با نام اودرمی نیز شناخته می شود. افراد دارای این وضعیت در تمامی بخش های صورت خود پوستی نرمال داشته و چربی یا خشکی ناحبه ای را نیز تجربه نمی کنند.

جنس پوست خشک

پوست خشک

در افراد دارای پوست خشک، غدد مروبطه چربی کمتری تولید می کند و به همین علت چهره فرد حالتی خشک و بی روح به خود گرفته و ممکن است سن فرد نیز، بیشتر از عدد واقعی خود به نظر برسد. این افراد از وجود چربی طبیعی که به عنوان سپر دفاعی در برابر پوست عمل می کند، بی بهره بوده و به این ترتیب در برابر عوامل خارجی آسیب پذیر تر خواهند بود.

جنس پوست چرب

پوست چرب

در افرادی که پوست صورت چرب دارند، تولید چربی توسط غدد بیش از حد بوده و به این ترتیب صورت افراد همیشه چرب به نظر می رسد. این وضعیت نیز به واسطه بستن منافذ پوست صورت می تواند برای افراد مشکل ساز شود.

پوست صورت مختلط

داشتن پوست مختلط به آن معنا است که پوست صورت در برخی از بخش ها چرب، در برخی از قسمت ها خشک و در مناطق دیگر معمولی است. به طور معمول در این افراد بینی، میان دو ابرو روی پیشانی چرب تر از سایر قسمت های صورت است.

چه طور می توان پوستی سالم داشت؟

اگر می خواهید پوستی سالم، زیبا و شفاف داشته باشید، پیش از هر کاری باید بهداشت را به بهترین نحو ممکن رعایت کنید. این له آن معنا است که از آرایش کردن بیش از حد پرهیز کرده و در صورت استفاده از لوازم آرایش، حتماً از انواع استاندارد آن بهره برده و به محض بازگشت به خانه آن ها را با شوینده های مناسب بشویید. فراموش نکنید که از استفاده بی رویه از مواد مختلف بر روی پوست می تواند به چربی یا خشکی پوست ختم شود.

تاثیر عوامل داخلی بر سلامت و جنس پوست صورت

یکی دیگر از دسته عواملی که می توانند بر پوست صورت شما تاثیر بگذارند، عوامل سلامتی داخلی هستند. این دسته از عوامل شامل مواردی همچون عدم تعادل در هورمون ها، بیماری های مختلف، مصرف داروهایی که می توانند بر جنس پوست شما تاثیر بگذارند و سایر موارد مشابه دیگر هستند. اگر بخواهیم به عوامل داخلی مثبت و مفید نیز اشاره کنیم می توانیم مواردی را ذکر نماییم. برای مثال یکی از روش های افزایش سلامتی و شفافیت پوست، مصرف میزان کافی آب و ویتامین ها و مواد معدنی است.

عوامل خارجی

عوامل خارجی مختلف مانند قرار داشتن در مقابل اشعه ماوارء بنفش خورشید، آلودگی هوا و مواد شیمیایی موجود در محیط کار و سایر موارد مشابه می تواند برای شما مضر باشد. چنین وضعیتی می تواند تعادل پوست شما را بر هم زده و پوست شما را چرب یا خشک کند.

نتیجه گیری

نگهداری از پوست و رعایت نکات مختلف در این کار می تواند به سلامت پوست شما کمک کند. اگر می خواهید پوستی سالم و زیبا داشته باشید، ابتداباید جنس پوست خود را بشناسید و پس از آن با رعایت نکات بهداشتی در نگهداری از پوست، از ایجاد مشکل برای آن جلوگیری نمایید.

مطلبی که در مورد جنس پوست صورت مطالعه کردید، توسط مدرسین آرایشگری در آموزشگاه آرایشگری مردانه موهات تهیه و منتشر شده است و استفاده از آن بدون ذکر نام منبع مجاز نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.