تجهیزات آرایشگری مردانه
برای افتتاح آرایشگاه مردانه به چه وسایلی احتیاج داریم؟
می 25, 2020
جنس پوست صورت
شناخت پوست صورت : پوست صورت چرب، مختلط و خشک
می 27, 2020

چگونه رشد مو را افزایش دهیم؟

افزایش سرعت رشد مو

بسیاری افراد داشتن موهای بلند را به موهای کوتاه ترجیح می دهند. اما بزرگترین مشکلی که در راه بلند کردن موها وجود دارد، سرعت رشد موها است. به همین دلیل بسیاری از افراد می کوشند با استفاده از روش های مختلفی سرعت بلند شدن موهای خود را افزایش دهند. در این مطلب می خواهیم با هم ببینیم که چگونه می توان رشد موها را افزایش داد.

رشد مو چه قدر طول می کشد؟

رشد موها به طور معمول در افراد مختلف، دارای حد متفاوتی است. به طور معمول می توان گفت که رشد مو در انسان از عواملی همچون:

  • سن
  • جنسیت
  • وضعیت سلامتی
  • وراثت
  • شرایط محیطی

و عوامل دیگری همچون سلامتی و سایر موارد نشات می گیرد. نکته دیگری که لازم است در مورد پترن یا روند رشد موها بدانید، آن است که ردش موهای افراد از سه مرحله کلی تشکیل شده است. این سه مرحله رشد مو شامل موارد زیر هستند:

  1. آناژن: مرحله رشد مو
  2. کاتاژن: توقف رشد به منظور جایگزینی ریشه
  3. تلوژن: جایگزینی موی جدید با موی قدیمی

مرحله آناژن:

این مرحله،‌ مرحله رشد مو است که بین 2 تا 8 سال طول می‌ کشد. در طول این دوره، سلول‌ ها در پاپیلا یا جوانه ی مو به سرعت تقسیم می ‌شوند و تنه مو در حالی که از پیاز مو به سمت بالا می ‌‌آید و از منفذ آن خارج می‌ شود، کراتینی یا شاخی می ‌شود.

در همین حال پیاز مو به بخش ‌های عمیق ‌تر پوست (درم) نفوذ می ‌کند تا تغذیه لازم را به دست آورد. افرادی که مرحله رشد طولانی آناژن را دارا می باشند، می ‌توانند موهای بسیار بلندی داشته باشند، دیگران که در این مرحله رشد موی‌شان کوتاه است، موهای چندان بلندی نخواهند داشت.

 مو با سرعت 1/25 سانتی ‌متر در ماه رشد می‌ کند، بنابراین مویی که کوتاه نشود، ممکن است بین 20 تا 30 سانتی‌ متر رشد کند.

مرحله کاتاژن:

به دنبال مرحله آناژن، مرحله کاتاژن رخ می ‌دهد که یک مرحله کوتاه بین دو تا چهار هفته‌ است. در این مرحله که بخشی از یک فرایند ایجاد موی جدید است،‌ پیاز موی قدیمی تحلیل می ‌رود و رشد مو متوقف می‌ شود، ‌اما مو نمی ‌ریزد. در طول مرحله کاتاژن، پیاز مو تحلیل می‌ رود و اندازه آن به یک ششم طول طببیعی‌‌اش‌ می ‌رسد.

بخش پایینی پیاز مو تخریب می ‌شود،‌ جوانه مو درون بخش عمقی پوست(درم) تحلیل می ‌رود، و پیاز مو از جریان خون جدا می ‌شود و نهایتا در حالی که پیاز مو در حال متلاشی شدن است،‌ تنه مو به بالا رانده می‌ شود.

مرحله تلوژن:

در مرحله بعد، فولیکول یا پیاز مو به مرحله تلوژن یا استراحت وارد می‌ شود، که دو تا چهار ماه به طول می ‌انجامد. در این دوره مو، هنوز رشد نمی ‌کند، اما متصل به پیاز مو باقی می ‌ماند، در حالی که جوانه مو درون بخش عمقی پوست(درم) وارد یک مرحله استراحت شده است. حدود 10 تا 15 درصد از همه موها در هر زمان در این مرحله قرار دارند.

بعد از این که مرحله تلوژن کامل شد، مو به مرحله آناژن باز می ‌گردد. در این زمان است که تنه موی جدید تشکیل می ‌شود و موی قدیمی را به بیرون می‌ راند و مو می ‌ریزد.

در هر روز به خاطر این روند طبیعی رشد مو،‌ به طور متوسط 50 تا 100 تار مو می‌ ریزد. این ریزش مو طبیعی است و همان موهایی است که شما هر روز هنگام دوش گرفتن یا شانه کردن مو متوجه ریزش آن ها می ‌شوید.

در نوشتن این بخش از متن از این منبع استفاده شده است. https://article.tebyan.net/117155/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%AD%D9%84-%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%D9%85%D9%88

چه طور می توان سرعت رشد مو را افزایش داد؟

موی انسان به طور طبیعی در هر ماه بین 1 تا 2 سانتی متر رشد می کند و میانگینی که می توان برای آن متصور شد، عددی بین 15 تا 20 سانتی متر در طول سال است. به این ترتیب برای یک فرد نرمال حداقل 5 سال زمان لازم است، تا موهای شما، تا اندازه کمر برسد. روش های مختلفی برای افزایش سرعت رشد موها وجود دارند که در ادامه به تشریح آن ها خواهیم پرداخت.

افزایش جریان خون در سر

یکی از راحت ترین شیوه های افزایش سرعت رشد موی سر، استفاده از ماساژ پوست سر می باشد. این روش می تواند جریان خون در سر را افزایش داده و به واسطه این کار، با تقویت هرچه بیشتر فولیکول های مو، رشد مو را تسریع کرده و به این ترتیب شما را به خواسته خود برساند. علت افزایش رشد در این وضعیت آن است که خون مواد مغذی را به ریشه مو رسانده و افزایش چرخش خون به این کار کمک می کند.

رعایت بهداشت در حد اعتدال

شستشوی بیش از حد موها، می تواند ظاهر آن ها را خشک و خشن کند. این اقدام علاوه بر این می تواند نتیجه مشابهی را نیز در مورد پوست سر شما حاصل نماید. به همین دلیل است که توصیه می شود، از شستن بیش از حد موها، به ویژه با استفاده از شامپوهای قوی، خود داری کنید. این اقدام می تواند چربی های پوست سر که حاوی مواد تغذیه کننده مو هستند را از بین برده و جلوی رشد سریع موها را بگیرند.

خوردن غذاهای مقوی

یکی دیگر از مواردی که می تواند افزایش سرعت رشد کردن موها را به همراه داشته باشد، خوردن غذاهای مقوی است. در واقع اگر می خواهید موهای سالمی داشته باشید، باید از غذاهای حاوی آب کافی، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی استفاده کنید. خوردن میوه ها نیز می تواند برای شما در راستای این هدف مفید واقع شود اما اگر می خواهید از این نیز پای خود را فراتر بگذارید، بهتر است از مکمل های ویتامنه ای استفاده کنید که مخصوص تقویت موها ساخته شده اند. مولتی ویتامین های حاوی اسید فولیک، منیزیم، گوگرد، روی، بتا کاروتن، زینک و سیلیسمی توانند برای شما بسیار مفید باشند.

رعایت جزئیات در زمان خشک کردن موها

موی انسان در زمان خیس بودن، بسیار آسیب پذیر است و این آسیب پذیری ذرست پس از تماس با مواد شیمیایی به مراتب بیشتر از هر حالت دیگری است. به همین دلیل، توصیه می شود پس از حمام کردن و در زمان خشک کردن مو با حوله، بسیار با نرمی و ملاطفت این کار را انجام دهید. ضمناً اگر قصد دارید، موهای خود را با استفاده از سشوار خشک کنید، حتماً از سرم های موی حرارتی پیش از این کار بهره ببرید.

نتیجه گیری: افزایش سرعت رشد موها مستلزم صرف زمان و هزینه است

اگر می خواهید موهای زیبا و سالمی داشته باشید، باید به آن ها رسیدگی کنید. این رسیدگی به موها، می تواند در ادامه به افزایش سرعت رشد موی سر نیز ختم شده و این امر می تواند برای افراد علاقه مند به داشتن موهای بلند بسیار مهم محسوب شود. عوامل داخلی و خارجی زیادی بر روی رشد کردن موی سر شما تاثیر خواهد گذاشت که در این میان تغذیه، وضعیت سلامتی و ژنتیک مهمترین عوامل محسوب می شوند. دانستن شیوه های مراقبتی برای افزایش سرعت رشد مو، می تواند برای شرکت کنندگان در دوره های آموزش آرایشگری مردانه از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.