یک مرد کچل جذاب
کچل خوشتیپ ها چه رازهایی دارند؟
ژوئن 20, 2020
آفتاب سوختگی روی کتف یک فرد
آفتاب سوختگی چیست و چگونه درمان می شود؟
ژوئن 24, 2020

پاکسازی پوست چیست و به چه منظوری انجام می شود؟

پاکسازی پوست صورت

پوست اولین سد دفاعی بدن در برابر عوامل خارجی است و علاوه بر آن به دلیل قابل رویت بودن می تواند تاثیر زیادی در زیبا به نظر رسیدن افراد داشته باشد. این مورد یکی از مواردی است که در مباحث مورد تدریس در آموزشگاه آرایشگری مردانه به هنرجویان آموزش داده می شود، زیرا بر خلاف باور عمومی، پاکسازی پوست تنها مختص بانوان نیست و مردان نیز به پاکسازی پوست احتیاج پیدا می کنند. مواجه بیشتر با مواد صنعتی و آلودگی های محیطی در محل کار و قرار داشتن بیشتر در معرض نور آفتاب، می تواند این نیاز را در آقایان، حتی دو چندان کند.

 پاکسازی پوست چیست؟

به هر اقدامی که در راستای حذف مواد آلاینده و یا سلول های مرده از روی پوست افراد انجام شود، پاکسازی پوست می گویند. این عمل می تواند با استفاده از تکنیک های مختلفی همچون میکرودرم، آبرشن، آبرسانی و استفاده از ماسک یا حتی روش های جدیدتری نیز اتو پوست یا استفاده از الترا سوند، انجام شود. چنین اقداماتی می تواند از پیری زودرس پوست شما جلوگیری کند.

چرا پوست انسان به پاکسازی نیاز پیدا می کند؟

همانطور که می دانید، پوست ما انسان ها در زمان تماشا از نزدیک، داراه حفره هایی است که می توان آن ها را مشاهده کرد. این حرفه ها در برخی از افراد کوچکتر و در برخی دیگر بزرگتر هستند. این حفره های میکروسکوپی منافذ پوست نامیده می شوند، که وظظیفه رساندن هوا به سلول های سطحی را بر عهده دارند. پوست انسان به طور طبیعی نوعی چربی را از خود خارج می کند و یکی دیگر از وظایف آن خارج کردن عرق تولید شده توسط غدد عرقی برای کاهش دمای بدن و همچنین دفع مواد زائد است. همین چربی خارج شده در صورت بیش از حد بودن و عدم پاکسازی می تواند به پوست شما آسیب برساند ضمناً مواجهه با آلودگی های محیطی نظیر اشعه فرا بنفش آفتاب، مواجه شدن با گازها یا میعات شیمیایی برای افراد فعال در کارگاه ها و کارخانه ها، استفاده بیش از حد لوازم آرایشی و یا شستشو با مواد غیر استاندارد می تواند به پوست شما آسیب بزند.

به دلیل آنچه گفته شد، پوست انسان به طور مرتب با آلودگی دست و پنجه نرم کرده و برای تمیز شدن به پاکسازی نیاز دارد. اولین مرحله از پاکسازی پوست، شستشوی روزانه با استفاده از موادی با پی اچ معتدل است. یکی دیگر از روش های مقابله با عوامل آسیب رسان خارجی، استفاده از کرم های ضد آفتاب با SPF مناسب است.

پاکسازی پوست صورت می تواند چهره شما را جذاب تر کند

چه نوع صابون هایی برای پوست شما مناسب است؟

استفاده از صابون های بیش از حد قوی برای پاک سازی پوست با بر هم زدن پی اچ طبیعی پوست شما می تواند برای شما مشکل ساز شود. فراموش نکنید، که حذف کامل پربی های پوست می تواند برای شما مشکل ساز شود و این همان چیزی است که هرگز از آن خوشحال نخواهید شد. برای انتخاب صابون بهتر است به نحوه مصرف توجه کنید. صابون های متعادل مخصوص پوست صورت می توانند برای پاکسازی پوست صورت شما مناسب باشند.

انواع جنس پوست در افراد کدامند؟

اولین و مهمترین گام در پاکسازی پوست، شناخت جنس پوست فرد است. به طور کلی می توان پوست افراد را به لطیف یا ضمخت تقسیم کرد ولی اگر بخواهیم از لحاظ سطح چربی به این کار بپردازیم باید بگوییم که پوست شما در یکی از دسته های زیر قرار خواهد گرفت:

  • پوست صورت خشک
  • پوست صورت مرطوب
  • پوست صورت مختلط یا چرب در ناحیه T
  • پوست صورت معمولی

پوست خشک

از واژه “خشک” برای توصیف انواع پوست هایی استفاده می شود که نسبت به پوست معمولی سبوم کمتری تولید می کنند. در نتیجه عدم وجود سبوم یا کاهش میزان تولید آن، پوست خشک فاقد لیپیدهای لازم برای حفظ رطوبت و ایجاد سپر محافظتی در برابر تأثیرات خارجی است. صورت افرادی که جنس پوست خشک دارند، خشن و بی روح به نظر رسیده و ممکن است پوست آن ها حساس نیز باشد.

پوست چرب

جنس پوست چرب دارای ظاهری درخشان یا براق و منافذ قابل رویت است. پوست چرب به انواع پوست که بیش از حد سبوم تولید کنند اشاره دارد. این اختلال، یعنی تولید بیش از حد سبوم، تحت عنوان سبوره نیز شناخته می شود.

پوست مختلط

نوع مختلط به پوستی گفته می شود که در آن بخش هایی از پوست صورت فرد خشک، بخش های دیگری چرب یا نرمال هستند. در این افراد جنس پوست در بخش علامت گذاری شده با حرف T و ناحیه گونه ها با یگدیگر متفاوت هستند.

روش های مختلف پاکسازی پوست صورت کدامند؟

روش های مختلفی برای شستشوی پوست وجود دارد. این روش ها شامل موارد زیر هستند:

  • بخور دادن: برای این کار می توانید از دستگاه بخور سرد استفاده کنید. بخار نچندان گرم آب می تواند با آب رسانی کافی پوست شما را پاکسازی کند.
  • استفاده از ماسک ها: استفاده از ماسک های مخصوص مناسب با پوست شما می تواند فرایند پاکسازی پوست را تکمیل کند.
  • شستشو پوست: اولین اقدامی که می توانید برای پاکسازی پوست صورت خد انجام دهید، شستشوی آن با استفاده از یک شامپوی مناسب است.

لایه بردای پوست چیست و به چه منظور انجام می شود؟

ممکن است بارها واژه لایه برداری پوست را شنیده باشید. لایه برداری پوست، اقدامی برای از بین بردن سلول های مرده پوست و افزایش شادابی آن است. انجام لایه برداری باعث می شود پوست شما سر حال تر، سفید تر و زیباتر به نظر برسد. این عمل که ممکن است از آن با واژه تخصصی پیلینک نیز در کلاس های آموزش آرایشگری درجه 1 نام برده شود، اقدامی است که برای انجام آن به تجهیزات خاصی لازم است و تنها در آرایشگاه های پیشرفته و کلینیک های درمان پوست انجام می شود.

نتیجه گیری: تمیز و پاکیزه بودن پوست بسیار مهم است

روش های مختلف بسیاری را برای پاکسازی پوست به ما معرفی کردیم و به شما گفتیم که چرا اعتقاد داریم که چرا باید از این روش ها استفاده کنید. بله، زیبایی و سلامت پئست، حرف اول را در زیبا به نظر رسیدن ظاهر شما خواهند زد و به فراخور وضعیت پوست خود، باید از یکی از آن ها بهره ببرید.

مطلبی که در مورد پاکسازی پوست صورت خواندید، با هدف راهنمایی شما هنرجویان عزیز دوره های آموزش آرایشگری مردانه در آموزشگاه آرایشگری موهات نوشته شده است. امیدواریم که از آ« به نحو احسنت بهره برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.