روش ها جلوگیری از ریزش مو
جلوگیری از ریزش مو : 8 روش برای درمان ریزش مو مردان
ژوئن 8, 2020
ماساژ صورت
ماساژ صورت چیست و با چه هدفی انجام می شود؟
ژوئن 12, 2020

جوش صورت چگونه درمان می شود؟

جوش صورت

بر خلاف تصور بسیاری از افراد، درمان جوش صورت با شستن پوست با صابون ، نه تنها انجام نمی پذیرد، بلکه استفاده از این روش می تواند وضعیت پوست را بدتر نیز بکند. در ادامه این مطلب، می خواهیم به شما بگوییم جوش چیست و به چه علت پدید می آید و چگونه می توان با آن مقابله کرد.

با ما همراه شوید، تا روش های درمان جوش صورت را به شما معرفی کنیم. این اطلاعات می تواند برای شرکت کنندگان در دوره های آموزش آرایشگری مردانه مفید و موثر باشد.

جوش چیست؟

جوش نوعی عارضه پوستی است، که به دلیل تجمع چربی یا آلودگی ها در زیر پوست و به واسطه بسته شدن حفره های پوستی به وجود می آید. علل زیادی برای به وجود آمدن جوش ها وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • علل هورمونی
  • مصرف دارو
  • خوردن غذاهای بیش از حد چرب
  • عدم رعایت بهدشت
  • آرایش کردن مداوم
  • استفاده از شوینده های غیر استاندارد

علل هورمونی ایجاد جوش صورت کدامند؟

پیش از آن که به دنبال درمان جوش صورت باشید، باید علل آن را بدانید. به طور کلی می توان گفت که علل هورمونی ایجاد رشد، می تواند ناشی از وضعیت های مختلفی باشد. برای مثال اکثر افراد در سنین بلوغ خود، تجربه جوش زدن را خواهند داشت که این نوع جوش ها، معمولاً با نام جوش بلوغ شناخته می شوند. عوامل دیگری همچون استرس و اضطراب، بی خوابی و کم خوابی و مشکلات مسابه دیگر می تواند به وقوع جوش صورت دامن بزند.

مصرف دارو چگونه باعث جوش زدن می شود؟

چنانچه فردی در حال درمان باشد، ممکن است داروهای مصرفی متابولیسم کبد را بر هم زده و باعث ایجاد آکنه یا جوش بر روی صورت شود. علاوه بر این مصرف مواد مخدر، سیگار و الکل نیز می تواند شرایطی مشابه را به وجود بیاورد و این شرایط نیز می تواند ایجاد جوش های صورت را تشدید کند.

درمان جوش صورت

خوردن غذاهای چرب چه طور جوش های پوستی را افزایش می دهد؟

جوش صورت تنها انواع برجستگی های پوستی ناشی از مصرف غذاهای چرب و به ویژه غذاهای فست فودی نخواهد بود. در واقع مصرف این نوع رژیم غذایی می تواند باعث به وجود آمدن جوش های قرمز در نواحی مختلف بدن از جمله کتف ها، کمر، گردن و پشت نیز باشد. غذاهای چرب و پر ادویه می تواند به کبد فشار آورده و این مشکل را به همراه داشته باشند. اگر می خواهید جوش صورت خود را درمان کنید، می توانید از یک رژیم غذایی سالم، شامل میوه و سبزیجات و همچنین نوشیدن آب کافی در طول روز استفاده نمایید.

رعایت بهداشت و درمان جوش صورت

یکی از دیگر عوامل جوش زدن صورت موارد بهداشتی هستند. این مورد خود شامل عدم رعایت بهداشت، مصرف بیش از حد کرم و لوازم آرایشی، یا شستشوی بیش از اندازه خواهد بود. برای جلوگیری از جوش زدن و یا درمان جوش صورت در چنین وضعیتی باید حد اعتدال را رعایت کنید. در واقع شما باید از آرایش کردن بیش از حد خودداری کرده، بهداشت فردی را رعایت نمایید و صورت خود را تنها با استفاده از صابون های مخصوص صورت، که از قلیایی شدن پوست جلوگیری می کنند بشوئید.

استفاده از ماسک های مراقبت پوستی

یکی دیگر از روش های درمان جوش صورت، استفاده از ماسک های مراقبت پوستی است. برای این کار کافی است از ماسک های تغذیه ای و آب رسان بهره ببرید. به این ترتیب می توانید لطافت و شادابی را به پوست خود برگردانده و از جوش زدن مجدد آن جلوگیری نمایید.

روش های مراقبت از پوست می تواند از جوش زدن صورت جلوگیری کند

بسته به جنسیت و نوع پوست افراد این روش ها می توانند متفاوت باشند. در ادامه به نکاتی که لازم است در این مورد بدانید، را با شما در میان خواهیم گذاشت.

درمان جوش صورت در آقایان

جوش صورت در آقایان به علل مختلفی رخ خواهد داد برای مثال ممکن است شما برای اصلاح صورت از تیغ کند یا آلوده استفاده کرده باشید که باید از این کار خودداری کنید. یکی دیگر از روش هایی که در این مورد باید به آن توجه شود، استفاده از افتر شیو پس از هربار اصلاح است و نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، این است که هرگز نباید بدون استفاده از خمیر یا فوم اصلاح صورت خود را بتراشید.

درمان جوش صورت

درمان جوش صورت در بانوان

گذشته از علل هورمونی و تغذیه ای، بیشترین عامل ایجاد جوش صورت در بانوان، عدم رعایت نکات بهداشتی در مورد آرایش کردن است. فراموش نکنید که شما پس از بازگشت به خانه حتماً باید از پاک کننده های آرایش و لوازم آرایشی استفاده نمایید و صابون گزینه چندان مناسبی برای این کار نیست. اگر می خواهید جوش های صورت خود را درمان کنید، بهتر است برای مدتی از آرایش کردن خودداری نمایید و پس از آن نیز تنها از لوازم آرایشی و بهداشتی استاندارد استفاده نمایید.

نتیجه گیری

گرچه پوست صورت، تنها نقطه ای از بدن نیست که جوش می زند، اما می توان جوش های آن را نگران کننده ترین انواع جوش متصور شد، زیرا این مورد به طور مستقیم بر ظاهر فرد تاثیر گذاشته و می تواند به مشکلاتی نظیر اهش اعتماد به نفس یا حتی افسردگی ختم شود. جوش ها انواع مختلفی دارند، برای مثال می توان به جوش سر سیا، جوش سر سفید، آکنه و جوش های چرکی اشاره کرد. ایجاد جوش بر روی کمر می تواند نشان از ضعف سیستم ایمنی باشد. این درحالی است که جوش زدن پیشانی نشانه از مشکل گوارشی و جوش زدن میان ابروها نشان از مشکلات کبد دارد. اگز می خواهید از شر این مشکل پوستی خلاص شوید، بهترین راه آن است که ابتدا علت به وجود آورنده آن را بیابید و سپس به دنبال درمان بروید. فراموش نکنید که درمان جوش صورت امری شدنی و ممکن است؛ برای انی کار تنها کافی است وقت گذاشته و سبک زندگی خود را اصلاح نمایید. با این وجود اگر در این مسیر موفق نبودید، بهتر است برای رفع مشکل خود به یک متخصص پوست و مو مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.