نحوه پرپشت کردن مو
چه طور موهای پرپشت تری داشته باشیم؟
ژوئن 14, 2020
یک مرد کچل جذاب
کچل خوشتیپ ها چه رازهایی دارند؟
ژوئن 20, 2020

کراتینه مو چیست؟

کراتینه مو برای صافی و زیبایی مو استفاده می شود.

همه ما در طول روز با عواملی مواجه می شویم، که می تواند سلامت موهای ما را تهدید کند. در چنین شرایطی ممکن است موی شما آسیب دیده و از جانب متخصصین به شما توصیه شود، از کراتینه برای رفع مشکل موهای خود استفاده کنید. کراتینه نوعی روش درمانی و مراقبتی برای بهبود وضعیت موهای آسیب دیده است. استفاده از کراتینه ظاهری درخشان، سالم، نرم و مهمتر از همه لخت و صاف را به موهای شما خواهد بخشید.

اگر می خواهید بدانید که کراتینه مو چیست، چگونه عمل می کند و تا چه مدتی دوام می آورد بهتر است این مطلب را تا انتها بخوانید و یا در کلاس های آموزش آرایشگری مردانه شرکت نمایید.

در این مطلب شما را با مزایا و معایب این روش آشنا کرده، به شما می گوییم که کراتینه مو برای شما مناسب است یا خیر و در ضمن شما را با خطرات احتمالی این روش مراقبت از موها آشنا خواهیم کرد.

کراتینه کردن موها به چه معنا است؟

هنگامی که سخن از کراتینه کردن مو به میان می آید منظور دقیقاً افزودن پروتئینی به نام کراتین به موها است که می تواند به موهای آسیب دیده شما، ظاهری درخشان، نرم و سالم  بدهد. بسته به نوع اعمال این روش، ممکن است موهای شما مدتی کوتاه و یا طولانی تا حداکثر 6 ماه نتایج مثبت را به همراه داشته باشد.

به طور کلی، کراتینه به دو روش سرد یا گرم انجام می شود و این به آن معنا است که در زمان افزودن ماده مربوطه به مو، با استفاده از حرارت تاثیر آن را بیشتر کرده یا به تاثیر ماده به تنهایی اکتفا کنیم. درگذشته برخی از انواع ماده کراتینه در زمان مواجهه با حرارت از خود فرمالدهید آزاد می کردند که می توانست به آسیب های جدی به ریه و حتی سرطان ختم شود، اما امروزه دیگر خبری از این ماده شیمیایی نیست و تمامی برندهای موجود در بازار کراتینه بدون فرمالدهید را به فروش می رسانند. در روند کراتینه کردن، ساقه مو با کراتین پوشانده شده و به این ترتیب موها کلفت تر، پر پشت تر، سالم تر و به طور کلی زیباتر به نظر می رسند.

آیا کراتینه روشی برای صاف کردن دائمی موها است؟

خیر، همانطور که پیشتر گفته شد، کراتینه نهایت 6 ماه دوام می آورد و روشی موقتی است. اگر به دنبال صاف کردن دائمی موها هستید، بهتر است به فکر استفاده از ریلکسرها که نوعی ماده شیمیایی هستند باشید. این مواد شیمیایی فرمول خاصی دارند که می تواند ساختار موها را شکسته و بازسازی کنند و به این ترتیب، موها به طور دائمی صاف می شوند. البته لازم است بدانید برخلاف کراتینه مو این روش باعث نازکتر شدن موها می شوند.

روش کراتینه کردن مو در منزل امکان پذیر است یا خیر؟

بله باید بدانید که می توانید در منزل نیز از کراتینه استفاده نمایید. البته توصیه نمی شود از کراتینه گرم در خانه خود استفاده کندی زیرا ممکن است با عدم کنترل صحیح بر روی حرارت به جای بهبود، به موها آسیب برسانید. اگر می خواهید با استفاده از کراتین به نتایجی مطلوب دست پیدا کنید، بهتر است این کار را در سالن های آرایشگری انجام دهید.

عوارض احتمالی مصرف کراتین بر روی مو

اگر قصد دارید از کراتینه مو استفاده نمایید، بهتر است از عوارض احتمالی آن نیز آگاه باشید. این عوارض شامل موارد زیر هستند:

کم پشت شدن موها

یکی از عوارض احتمالی کراتینه می تواند ریزش مو باشد. در این روش درمانی از حرارت بالای اتو مو برای تثبیت کراتین بر روی ساقه موها استفاده می شود و به همین دلیل است که استفاده از آن می تواند ریزش مو و در نتیجه کم پشت شدن موها را به همراه داشته باشد.

حساسیت و آلرژی

گرچه پایه این مواد طبیعی است، با این وجود در مواد کراتینه مو ترکیبات شیمیایی نیز یافت می شود. اگر از آن دسته افراد هستید که سابقه واکنش های آلرژی را دارند، بهتر است از انجام این کار خود داری نمایید. زیرا ممکن است بدن شما، به کراتین واکنش آلرژیک نشان دهد.

افزایش احتمال ابتلا به سرطان با نصرف کراتینه مو

همانطور که پیشتر گفته شد، در گذشته، مواد کراتینه مو حاوی مقدار زیادی فرمالدهید بوده که به طور بالقوه خاصیت سرطان زایی را به همراه می داشت. البته امروزه این ویژگی منفی تا حد زیادی با کاهش میزان آلدهید ها در فرمول شیمیایی این مواد کاهش یافته است. البته که اعمال گرما بر مو در زمان قرار دادن کراتینه بر ری موها می تواند این خطر را تشدید نماید و به طور کلی می توان گفت کراتینه گرم از نوع سرد خطر بیشتری دارد.

آیا می توان از این روش در زمان بارداری استفاده نمود؟

همانطور که گفته شد، این روش بی عارضه نیست و به همین دلیل توصیه نمی شود از درمان کراتینه مو در زمان بارداری استفاده نمایید و بهتر است برای بخشیدن زیبایی به ظاهر موهای خود در این دوران از ماسک های طبیعی مو استفاده کنید و بکوشید با داشتن رژیم غذایی سالم و مملو از ویتامین ، مواد معدنی و آب بدن خود را سالم نگهداشته و موهایی براق و شاداب داشته باشید.

مزیت ها و معایب استفاده از کراتینه کدامند؟

داشتن موهایی صاف، براق و زیبا می تواند برای هر فردی هیجان انگیز و لذت بخش باشد. استفاده از کراتینه مو توسط بسیاری از آرایشگران و متخصصین پوست و مو به عنوان یکی از بهترین روش های بازسازی موها و ترمیم آن ها معرفی می شود. اما آیا واقعاً با استفاده از این روش، تنها مزایای آن را دریافت خواهد کرد؟ در ادامه شما را با معایب و مزیت های این روش آشنا خواهیم کرد.

معایب استفاده از کراتینه مو

لیست زیر مواردی است که به عنوان ایرادات استفاده از کراتین بر روی موها محسوب می شود:

 • قیمت نسبتاً بالا
  • قیمت بالای مواده کراتینه
  • دستمزد بالای آرایشگران برای کراتینه کردن
  • نیاز به درمان نگهدارنده با مواد نسبتاً گران
 • مواد شیمیایی موجود در ترکیب کراتینه
  • استفاده از کراتین مصنوعی در ترکیب این مواد
  • امکان وجود مواد سرطان زای فرمالدهید
  • امکان ایجاد آلرژی در فرد پس از تماس با مواد شیمیایی
 • امکان آسیب به زنان باردار
  • به دلیل ریسک موجود استفاده از این روش در بانوان باردار توصیه نمی شود.
 • موقتی بودن
  • این روش موقتی است و تنها چند ماه اثر دارد.
  • در صورت عدم ادامه درمان نگهدارنده، این روش تنها چند هفته دوام خواهد داشت.

مزایای استفاده از کراتینه مو

مزایای زیادی برای استفاده از کراتینه مو وجود دارد. لیست زیر برخی از این ویژگی ها برای استفاده از کراتین در جهت رفع مشکلات موجود در موها است:

 • کراتینه به ساقه مو آسیب نمی زند
  • کراتینه تنها مو را با کراتین پوشانده و به آن ظاهری سالم می بخشد.
 • قابل استفاده برای موهایی با حالات محتلف
  • موهای فر
  • موهای مجعد
  • موهای صاف
  • موهای وز
 • عوازض جانبی بسیار کم
 • ماندگاری نسبتاً قابل قبول

نتیجه گیری: کراتینه مو کم خطر ولی گران است

اگر می خواهید موهایی براق، صاف و درخشان داشته باشید، که به سادگی شانه شده و به حالت دلخواه شما در می آیند، بهتر است از کراتینه به جای سایر روش ها استفاده کنید. فراموش نکنید که کراتینه مو از روش های دیگر کم خطر بوده و به همان نسبت گرانتر نیز هست. استفاده از کراتین برای صاف کردن مو موقتی بوده و زمانی بین 3 تا 6 ماه دوام خواهد آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.