انواع شانه های موی سر
انواع مختلف شانه های آرایشگری کدامند؟
می 28, 2020
بهداشت آرایشگاه مردانه
بهداشت آرایشگاه: چرا باید به نکات بهداشتی در آرایشگاه توجه ویژه ای داشت؟
می 30, 2020

تیرگی دور چشم : روش درمان سیاهی دور چشم

تیرگی دور چشم

تیرگی دور چشم مشکلی است که در هر فردی با هر سن و جنسیتی ممکن است رخ دهد. سیاه شدن زیر چشم ها، که به شکل حاله تیره گرد در بخش پایین چشم ها دیده می شود، می تواند شما را پیرتر از آنچه هستید نشان دهد و این مشکل می تواند به از دست رفتن اعتماد به نفس یا مشکلات مشابه ختم شود. این مشکل می تواند با پف دور چشم همراه باشد که پف کردن چشم ها می تواند تاثیر منفی آن بر چهره را دو چندان کند.

گرچه این مشکل در تمامی افراد با تمامی سنین مشاهده می شود، علل زمینه ای زیر می تواند تشدید کننده آن باشد:

 • سالخوردگی
 • سابقه خانوادگی و ژنتیکی
 • تعلق ژنتیکی به نژادی غیر از نژاد سفید پوست

تیرگی دور چشم به چه علیت به وجود می آید؟

علل مختلفی وجود دارند که می توانند به سیاه شدن زیر چشم ختم شوند. از دلایل تیرگی دور چشم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خستگی مفرط
 • کار کشیدن زیاد از چشم
 • افزایش سن
 • واکنش آلرژیک
 • از دست رفتن آب بدن
 • سابقه ژنتیکی
 • قرار گرفتن بیش از حد در برابر نور خورشید

خستگی مفرط یکی از دلایل تیرگی دور چشم است

یکی از دلایلی که می تواند باعث به وجود آمدن تیرگی دور چشم شود، خستگی مفرط است. کافی است چند ساعتی دیرتر از ساعت نرمال خوابیدن خود به رختخواب بروید. این وضعیت می تواند به اتصاع رگ های خونی و تیره شدن پوست زیر و اطراف چشم ختم شود.

سیاه شدن و پف کردن زیر چشم ها

کار کشیدن بیش از حد چشم مشکل مشابهی را ایجاد می کند

اگر از چشمان خود برای مدت طولانی استفاده کنید، بدن برای بهبود و تقویت عملکرد چشم و جلوگیری از مشکلات ناشی از خستگی چشم ها، خون بیشتری را به سمت چشمان شما هدایت می کند. این افزایش خون ارسالی می تواند رگ های خونی دور چشم را گشاد کند. گشاد شدن رگ های دور چشم می تواند به تیرگی دور چشم ختم شود و باید در مورد آن نیز با احتیاط عمل کنید.

حساسیت و واکنش آلرژیکی

وقتی که به عوامل خارجی واکنش نشان دهید، ممکن است چشمان شما دچار خارش شود. این مشکل می تواند به طور مستقیم و غیر مستقیم بر تیرگی دور چشم شما تاثیر بگذارد. سیاه شدن دور چشم می تواند ناشی از مالیدن و خاراندن چشم ها، یا خشکی پوست باشد. علاوه بر این در چنین شرایطی رگ های خونی اطراف چشم به واسطه حضور هیستامین ها گشاد می شوند، که این نیز به سیاهی زیر چشم منجر خواهد شد.

افزایش سن می تواند مشکل سیاهی زیر چشم را تشدید کند

با افزایش سن، بافت پوست انسان کیفیت خود را از دست می دهد. به همین دلیل پوست شما، روز به روز نازکتر شده و خاصیت ارجاعی کمتر خواهد داشت. این وضعیت باعث پف کردن زیر چشم ها، نمایان شدن عروق و به طور کلی تیرگی دور چشم ها خواهد شد. به همین دلیل است که توصیه می شود، افراد از همان سنین جوانی به فکر حفظ سلامت بدن و به ویژه پوست خود باشند.

سابقه خانوادگی

حتماً افرادی را دیده اید که به طور خانوادگی چنین مشکلی را در صورت خود دارند. تیرگی پوست دور چشم، که می تواند ناشی از ویژگی های ذاتی پوست باشد، یکی از مواردی است که می تواند به علل ژنتیکی به وجود بیاید. البته این مورد اجتناب نا پذیر است و نمی توان به طور کامل با آن مقابله کرد.

از دست رفتن آب بدن می تواند به سیاهی دور چشم ختم شود

بخش اعظمی از بدن انسان ها را آب تشکیل داده است. کم آب شدن بدن می تواند به از دست رفتن سلامتی منجر شده و پوست بدن انسان به واسطه آن که برای شاداب ماندن به آب احتیاج دارد. بیشترین آسیب را خواهد دید. به همین دلیل است که توصیه می شود، در صورتی که از تیرگی دور چشم رنج می برید، حتماً از رژیم غذایی پر آب تری استفاده کنید.

نور بیش از حد خورشید برای پوست مضر است

نور خورشید، از اشعه ها و طول موج های مختلفی تشکیل شده است. در واقع اشعه ها تنها به طیف مرئی ختم نشده و موج های غیر قابل دیدن را نیز شامل می شود. قرار داشتن در برابر نور خورشید می تواند به تیره شدن کلی پوست ختم شود، که این مورد می تواند در چشم و پوست اطراف آن بیشتر هم باشد.

تیره شدن دور چشم ها

روش های درمان تیرگی دور چشم و پف زیر آن

اگر چشمان شما در ناحیه اطراف خود، حاله ای تیره رنگ دارد و به دنبال روشی مناسب برای رفع آن می باشید، می توانید از روش های مختلفی برای این کار استفاده نمایید. روش رفع سیاهی دور چشم را می توان به دو دسته کلی زیر تقسیم نمایید:

 • درمان های خانگی رفع تیرگی چشم
 • درمان های دارویی برای رفع تیرگی مو

درمان های خانگی

روش های خانگی که می توان از آن برای درمان تیرگی دور چشم استفاده کنید، شامل موارد زیر است.

قرار دادن کمپرس سرد دور چشم

استفاده از کمپرس سرد برای رفع سیاهی زیر چشم می تواند به کاهش تورم و کوچک شدن رگ های خونی گشاد شده کمک کند. برای این کار می توانید از چند قطعه یخ، یا یک پارچه خیس شده با با آب بسیار خنک استفاده نمایید.

زودتر بخوابید

یک فرد باید به طور استاندارد در هر شبانه روز حدود 8 ساعت خواب روزانه داشته باشد. این در حالی است که امروزه بسیاری از افراد شب ها تا دیر وقت بیدار مانده و به واسطه شغل خود، مجبور هستند، صب ها زودتر بیدار شوند. اگر می خواهید پوستی سالم و شاداب داشته باشید و از شر تیرگی دور چشم خلاص شوید، توصیه می شود شب ها قدری زودتر بخوابید.

سر خود را بالاتر از سطح بدن نگاه دارید

اگر در زمان خواب از بالشت های بیش از حد نرم یا کوتاه استفاده می نمایید. باید بدانید که این کار نیز می تواند به تیرگی دور چشم منجر شود. برای آنکه از گردش خون بیش از حد در اطراف چشم و سیاه شدن زیر چشم ها جلوگیری نمایید، بهتر است سر خود را بالاتر از سطح بدن نگه داشته و برای این کار از یک بالشت بلند استفاده کنید.

از آرایش استفاده کنید

یکی دیگر از روش های رفع موقتی این وضعیت استفاده از لوازم آرایشی است. برای این کار شما باید از کرم های کانسیلر دور چشم استفاده نمایید. این کرم های ویژه دور چشم برای همین کار شاخته شده اند و تیرگی دور چشم را به خوبی پوشش می دهند.

درمان های دارویی

درمان های دارویی برای افرادی مناسب است که پس از استفاده از روش های قبلی پاسخی دریافت نکرده اند. روش های درمانی دارویی تیرگی دور چشم شامل موارد زیر است:

 • استفاده از قرص هایی که رنگدانه های پوست را کم می کند.
 • استفاده از لیزر برای کم کردن رنگ دانه های پوست دور چشم
 • تزریق رنگ با تتو به زیر پوست
 • استفاده از چربی فیلر گونه و دور چشم
 • استفاده از ژل های پر کننده

نتیجه گیری

درمان تیرگی دور چشم کار سختی نیست، تنها کافی است به نکات گفته شده توجه کنید. البته اگر این مشکل رفع نشد نباید نگران شوید، زیرا این وضعیت یک مشکل پزشکی حاد محسوب نمی شود و تنها در موارد بسیار خاص مشکل محسوب می شود. داشتن دانش در مورد موارد مرتبط با پوست می تواند برای هنرجویان دوره های آموزش آرایشگری مردانه از اهمیت بالایی برخوردار باشد و به همین علت است که به تشریح این موضوعات پرداخته شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.