مردهایی با موهای رنگ شده
رنگ مو چیست و چگونه کار می کند؟
جولای 2, 2020
لوازم لوکس آریشگاه
انواع ابزار و تجهیزات مورد استفاده در آرایشگاه چیست ؟
فوریه 7, 2021

انواع شامپو : کدام شامپو برای موهای من مناسب است؟

مردی در حال استفاده از شامپو برای شستن موها

شناخت انواع شامپو می تواند شما را در راه انتخاب بهترین محصول شستشوی مو کمک نمایند. اگر سوالی تحت عنوان ” کدام شامپو برای موهای من مناسب است؟ ” ذهن شما را درگیر نموده، بهتر است، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

چرا از انواع شامپو استفاده می کنیم؟

انواع شامپو برای سالیان دراز به عنوان بهترین شوینده های موی سر شناخته می شند، اما امروزه، شوینده های سر نوین، تنها برای تمیز کردن موها استفاده نمی شوند و می تواند مزایای بسیار زیادی دیگر را نیز به همراه داشته باشند و به این ترتیب، استفاده از شامپو به عنوان یک شوینده صرف دیگر مطرح نخواهد بود.

البته باید بدانید تا پیش از ساخت شامپوها، مردم به طور معمول از صابون های بسیار قوی برای شستن موهای سر استفاده می کردند که این اقدام به مرور می توانست به آسیب جدی به موهای شما ختم شود. در ادامه شما را با 12 مدل از انواع شامپو و کاربرد های آن ها آشنا خواهیم کرد.

1- شامپو روشن کننده

انواع شامپو روشن کننده موی سر از لحاظ ساختاری مانند شامپو شستشوی روزانه هستند. در واقع تنها تفاوت این شامپوها قدرت بیشتر آن ها در زمینه شستشوی کثیفی ها و چربی ها است و باید تنها در مواقعی که موی شما بیش از حد آلوده است استفاده کنید. این نوع شامپوها تنها باید در موارد خاص استفاده شود و به دلیل وجود انواع سورفاکتانت بسیار قوی در آن ها، استفاده بیش از دوبار در هفته از این نوع شامپوی می تواند موی شما را تا حد بسیار زیادی خشک کند. ضمناً اگر موی شما رنگ شده است، هرگز نباید از آن استفاده نمایید.

2- شامپو روزانه

همانطور که از نام این دسته از محصولات می توان حدس زد، انواع شامپو روزانه با هدف مصرف به عنوان شامپوی روتین ساخته شده اند. این دسته از محصولات خاصیت شویندگی خفیف دارند و نمی توانند به علت قوی بودن بیش از حد به موهای شما آسیب بزنند. اگر می خواهید از این دسته از محصولات استفاده کنید، باید تمام نگرانی های احتمالی در مورد خشک شدن بیش از حد موی سر را فراموش کنید. ضمناً به خاطر داشته باشید که شامپوهای بچه نیز تقریباً همین ویژگی را دارند و استفاده مداوم از آن ها نمی تواند موهای شما را خراب کند.

3- شامپو حجم دهنده

شامپوهای حجم دهنده با هدف افزایش حجم موهای شما طراحی شده اند. انواع مختلف این شامپوها، عملکرد یکسانی دارند. این شامپوها به موهای نازک شما پوششی اضافه می کنند که می تواند حجم آن ها را بیشتر از واقعیت نشان بده این دسته از شامپوها برای فصول سرد سال نیز بسیار مناسب هستند، زیرا در این فصول به صورت عمده موها حالت شکننده و ضعیف تری به خود خواهند گرفت.

4- شامپوهای بدوون سولفات

سولفات، ماده اصلی سولفاکانت در انواع شامپو بدون توجه به نوع آن است. این ماده کثیفی ها را ار پوست سر می زداید ولی استفاده از آن می تواند چربی های طبیعی پوست سر را نیز از بین ببرد. اگر از آن دسته افرادی هستید که شامپوها پوست سر شما را ملتهب می کند، بهتر است از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنید.

5- شامپو مخصوص موهای چرب

شامپوهای مخصوص موهای چرب معمولاً از پی اچ بسیار بالایی برخوردار هستند. این دسته از شامپوهای موی سر، برای افرادی ساخته شده است که مو و پوست سری چرب دارند. از علل ایجاد موهای چرب می توان به استفاده از برس های کثیف، ور رفتن بیش از حد با موها، استفاده از مواد زیبایی بیش از حد ممکن و سایر موارد مشابه می تواند به ایجاد این وضعیت ختم شود، که تنها به لطف استفاده از انواع شامپو مخصوص موهای چرب قابل رفع هستند.

6- شامپو مخصوص موهای خشک

برخی از روزها وجود دارند که موهای شما کثیف نیستند ولی ظاهری تازه و شاداب ندارند. ضمناً در برخی دیگر از افراد، پوست سر به طور کلی، چربی یا سبوم زیادی تولید نمی کنید، در چنین شرایطی باید به دنبال انواع شامپو با قدرت کمتر بگردید، که علاوه بر بخشیدن تازگی و شادابی به موهای شما، ظاهری حجم به آن بدهد و علاوه بر این ویژگی های ذکر شده، موهای شما را تا حد قابل قبولی درخشان و حالت پذیر کند. انواع مخصوص موهای خشک شامپوها می توانند برای این کار مناسب باشند.

7- شامپوهای آبرسان

دربرخی از افراد، به دلیل افزایش سن و یا وضعیت پزشکی خاص و حتی مشکلات ژنتیکی، ممکن است پوست سر به اندازه کافی، مواد مراقبتی ساقه مو را از خود ترشح نکند. این وضعیت می تواند به از دست رفتن رطوبت موها ختم شده و به همین علت، مشکلی تحت عنوان خشکی و شکنندگی مو را به وجود بیاورد. در چنین شرایطی شما باید از انواع شامپو آبرسان برای بهبود وضعیت موهای خود، پس از شستشو استفاده نمایید.

8- شامپو مخصوص موهای رنگ شده

استفاده از رنگ مو، می تواند به بافت طبیعی موهای شما آسیب برساند و به همین دلیل است که افرادی که موهای خود را رنگ کرده اند، باید از انواع شامپو مخصوص چنین شرایطی استفاده کنند. رنگ مو، ساختار طبیعی کوتیکول های موی شما را بر هم زده و به درون بافت نفوذ می کند. استفاده از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده می تواند پروتئین های از دست رفته موهای شما را پر کند. ضمناً وجود روغن های اساسی در ترکیب فرمول شیمیایی این شامپوها می تواند

9- شامپوهای دو در یک

شامپوهای دو در یک دو خاصیت کلی را به همراه دارند. این دسته از شوینده های موی سر به طور همزمان هم وظیفه شستن موهای شما را بر عهده خواهند داشت و هم خاصیت نرم کنندگی را به همراه دارند. تنها ویژگی های منفی انواع شامپو 2 در 1 عدم تمیز باقی ماندن طولانی موها و عدم کنترل بر روی میزان نرم کننده ای است که بر موها اعمال می شود.

10- شامپوهای درمانی

ممکن است به دلایل مختلفی، به درمان مشکلات پوست سر احتیاج پیدا کنید. این مشکل می تواند شامل خارش های معمولی، پوسته پوسته شدن، قارچ موی سر و هر مشکل احتمالی دیگری برای مثال حتی شوره ها نیز باشند. استفاده از انواع شامپو درمانی با هدف رفع مشکلی خاص انجام می شود. برای مثال شامپوهای ضد ریزش مو، در شرایطی استفاده می شوند که ریزش موهای شما از حد طبیعی بیشتر باشد و نیاز داشته باشید از آن جلوگیری کنید.

11- شامپو مخصوص شناگرها

همانطور که به احتمال زیاد می دانید، آب استخرها خالص نیستند و املاح و مواد شیمیایی زیادی را در خود به همراه دارند. به همین دلیل است که هنگامی که از استخر خارج می شوید، حس می کنید که موهای شما از حالت عادی خود خارج شده است. در این وضعیت استفاده از انواع شامپو مخصوص شناگرها می تواند به خنثی شدن این ماده های شیمیایی ختم شود و این وضعیت می تواند از آسیب های جدی در طولانی مدت به موهای شما جلوگیری کند.

12- شامپو معمولی

انواع شامپوهای معمولی برای آن دسته از افراد طراحی شده است، که موهایشان نیاز خاصی نخواهد داشت. در واقع این دسته از شامپوها به شما این امکان را می دهد که تنها از خاصیت شویندگی متوسط آن برای شستن موها و ایجاد حس تمیزی در مو استفاده کنید.

شناخت انواع شامپو می تواند برای شرکت کنندگان در دوره های آموزش آرایشگری مردانه از اهمیت بالایی برخوردار باشد. مطلبی که در مورد مدل های مختلف شامپو موی سر خواندید، از وب سایت هد کرو به فارسی ترجمه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.